
Region Dolny Śląsk to jedna z 34 struktur regionalnych NSZZ Solidarność. Główna siedziba mieści się na placu Solidarności we Wrocławiu. Oprócz tego Region ma swoje biura w 10 dolnośląskich miastach (Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Góra, Kłodzko, Milicz, Oleśnica, Oława, Świdnica, Wałbrzych i Ząbkowice Śląskie).
W Zarządzie Regionu zarejestrowanych jest obecnie blisko 400 organizacji zakładowych zrzeszających ok. 30 tysięcy członków.
Po sierpniowym strajku, w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej w 1980 r. gdzie reprezentanci 176 zakładów pracy solidaryzowali się z 21 Postulatami Sierpniowymi robotników z Wybrzeża, od września 1980 r. siedziba Związku mieściła się na placu Czerwonym (obecnie plac Solidarności), później nastąpiła zmiana lokalizacji (ul. Mazowiecka). Po delegalizacji Związku 13 grudnia 1981 roku działacze utworzyli podziemną strukturę Regionalny Komitet Strajkowy i prowadzili nadal swoją
działalność. W tym czasie dolnośląscy członkowie Solidarności stworzyli, jak przyznał po latach prezydent Lech Kaczyński „potężną strukturę oporu”.
Obecnie Region prowadzi swoją działalność statutową polegającą przede wszystkim na negocjowaniu dla pracowników jak najlepszych zarobków, dobrych i bezpiecznych warunków pracy. Kładziemy nacisk na rzetelną obsługę prawną naszych członków. Staramy się służyć im jak najlepszą, fachową poradą prawną. Nasi prawnicy w razie potrzeby reprezentują naszych działaczy w sądzie. Wielokrotnie pomagaliśmy w organizacji pikiet i różnego rodzaju akcji protestacyjnych, bo czasem trzeba o nasze prawa krzyczeć głośno na ulicy.
Oferujemy szeroką ofertę szkoleń przydatnych naszym członkom w codziennej działalności związkowej w zakładach pracy.
Rysem wyróżniającym Region Dolny Śląsk jest z pewnością dbałość o historyczne dziedzictwo, czego wyrazem jest bliska współpraca m.in. z Centrum Historii Zajezdnia czy z Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.