REGON
Ustawa, z dnia 29 czerwca 1995 r., o statystyce publicznej.
art. 62.3. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, nieposiadające w dniu wejścia w życie ustawy numeru identyfikacyjnego REGON, są obowiązane do złożenia w urzędach statystycznych właściwych dla ich siedziby, nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, wniosku o nadanie tego numeru im i ich jednostkom wyodrębnionym. Urzędy statystyczne wprowadzą zgłaszające się podmioty do rejestru REGON i wydadzą, w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku, zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym.
Do urzędu statystycznego występujemy z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego REGON. W tym celu należy wypełnić formularz RG-OP, który można pobrać ze strony GUS.
Wniosek należy złożyć wraz z Poświadczeniem Rejestracji (z Działu Ewidencji Regionu Dolny Śląsk) w Urzędzie Statystycznym.
NIP
Pierwszym krokiem jaki każda jednostka nie prowadząca działalności gospodarczej winna uczynić w kontakcie z Urzędem Skarbowym jest zgłoszenie obowiązku podatkowego. Obowiązek ten dokonywany jest obecnie na druku o symbolu NIP-2 (dostępnym na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/formularze-do-druku/inne). Formularz ten stanowi zgłoszenie identyfikacyjne i składany jest w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na siedzibę podatnika. Na podstawie druku NIP-2 organ podatkowy nadaje podmiotom tzw. numer identyfikacji podatkowej (NIP), który podatnicy podają na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych.
NIP – numer identyfikacji podatkowej.
Ustawa, z dn. 13. 10. 1995 r., o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników:
art. 2.1 Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej „NIP”.
Razem z drukiem NIP-2 w urzędzie skarbowym należy złożyć:
● zaświadczenie o numerze REGON,
● Poświadczenie Rejestracji (z Działu Finansowego i Ewidencji Regionu Dolny Śląsk),
● potwierdzoną przez Dział Finansowy i Ewidencji uchwałę Komisji Zakładowej w sprawie upoważnienia do czynności prawnych.
Każda zmiana: władz organizacji, adresu siedziby organizacji, numeru konta organizacji, nazwy organizacji, numeru REGON powoduje konieczność aktualizacji danych organizacji związkowej poprzez złożenie formularza NIP-2 w odpowiednim urzędzie skarbowym, z zakreśleniem “aktualizacja”.
KONTO W BANKU
Aby założyć konto w banku należy:
- Wybrać najkorzystniejszą ofertę w prowadzeniu rachunku przez bank.
- Złożyć do banku:
- numer REGON (oryginał do wglądu i poświadczenia + kserokopia),
- numer NIP (oryginał zaświadczenia do wglądu + kserokopia),
- poświadczenie rejestracji Organizacji Związkowej w rejestrze podstawowych jednostek organizacyjnych Związku Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”,
- potwierdzenie uchwały Komisji Zakładowej w sprawie osób upoważnionych do założenia i dysponowania rachunkiem bankowym (takie potwierdzenie wydaje Dział Ewidencji i Rejestracji Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”),
- wypełnione (pobrane z banku) formularze i kartę wzorów podpisów, które powinny być lub nie (w zależności od wymagań banku) potwierdzone przez Region Dolny Śląsk.
- Idąc do wybranego banku należy również zabrać ze sobą:
- pieczątkę OZ,
- Statut NSZZ “Solidarność”, KLIKNIJ —> Statut Związku.