Zasiłki statutowe
Członkowie NSZZ „Solidarność” zgodnie z prawem związkowym otrzymują w określonych sytuacjach wsparcie finansowe ze swojej organizacji związkowej.
Był czas, że zasiłek statutowy był jednym z atutów związku, dziś – na szczęście – mocno stracił na swej atrakcyjności z prozaicznych powodów – zarabiamy więcej. Tym nie miej są komisje zakładowe, mowa także o naszym Regionie, że u nich zasiłki statutowe to wcale nie są pieniądze „na waciki”! Zanim o tym, najpierw kwestia ogólna.
Władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej Związku (komisja zakładowa) wypłaca następujące zasiłki statutowe:
- zasiłek z tytułu urodzenia dziecka – członkowi Związku, na każde urodzone dziecko, w przypadku rodzica wychowującego samotnie dziecko zasiłek wypłacany jest w podwójnej wysokości,
- zasiłek z tytułu adopcji dziecka członkowi Związku na każde adoptowane dziecko,
- zasiłek z tytułu śmierci członka Związku wypłacany przez organizację zmarłego członka Związku, tylko jednej osobie uprawnionej (nawet nie będącej członkiem Związku), tj. współmałżonkowi lub innej osobie, która pokryła koszty związane z pogrzebem zmarłego członka Związku,
- zasiłek z tytułu śmierci członka rodziny wypłacany wszystkim uprawnionym członkom Związku, w przypadku zgonu: współmałżonka, rodziców, teściów, dziecka lub innej osoby będącej na wyłącznym utrzymaniu osoby występującej o zasiłek.
Uprawnienia do zasiłków ustala się na podstawie przedłożonych przez członka Związku w terminie 6 miesięcy od daty zaistnienia zdarzenia dokumentów – akt urodzenia, akt zgonu (dokument określający stopień pokrewieństwa), a w przypadku ich braku – na podstawie złożonego oświadczenia zawierającego informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku.
Wysokość zasiłków wymienionych powyżej ustala władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, z tym że kwoty najniższe ustalone dla każdego z tych zasiłków nie mogą być mniejsze od minimalnych wysokości zasiłków statutowych ustalanych przez Komisję Krajową.
Prawo do zasiłków związkowych przysługuje członkowi NSZZ „Solidarność” po 6-miesięcznym nieprzerwanym okresie przynależności do Związku.